Od głębin oceanów, przez laboratoria meteorologiczne, aż po kulisy nazistowskiej gospodarki – w czerwcu kanały National Geographic zapraszają na fascynujące premiery, które odkrywają nieznane oblicza nauki, historii i przyrody.
Najważniejszą premierą czerwca będzie dokument z udziałem brytyjskiego biologa i znanego popularyzatora nauki Davida Attenborough, który tym razem zabierze widzów w niezwykłą wyprawę do podwodnego świata. Program „David Attenborough: Świat oceanów” (premiera 8 czerwca o godz. 13:00, National Geographic) to wizualna uczta i opowieść o niezwykłych formach życia ukrytych pod taflą oceanów. Ta wyjątkowa produkcja zabiera widzów do niesamowitych miejsc – ostrzegając przy tym przed zagrożeniami, jakie niosą zmiany klimatu, ale też dając nadzieję na odbudowę wodnych ekosystemów.
Niezwykle intrygująco zapowiadają się także seria „Kataklizmy pogodowe” (premiera 4 czerwca o 21:00, National Geographic). Program przygląda się skrajnym zjawiskom atmosferycznym i temu, jak technologia może pomóc (lub zawieść) w ich przewidywaniu.
Wśród nowości znajdzie się również serial dla fanów współczesnej historii, czyli „Krwawe pieniądze: Tajemnice gospodarki nazistów” (premiera 6 czerwca o 21:00, National Geographic). Odsłania on mechanizmy działania III Rzeszy – od finansowania zbrojeń po grabież zasobów w okupowanej Europie. Kontynuujemy też włoską wyprawę ze Stanley’em Tuccim, który w każdą niedzielę o 12:00 odkrywa przed nami kuchnię i tradycje różnych regionów Włoch. W kolejnych odcinkach serii ,,Tucci we Włoszech” wybierzemy się z aktorem do: Lombardii, Trydentu - Górnej Adygi, Abruzji oraz Lacjum. To będzie wyjątkowo smakowita uczta!

DAVID ATTENBOROUGH: ŚWIAT OCEANÓW / OCEAN WITH DAVID ATTENBOROUGH
Premiera w niedzielę 8 czerwca o godz. 13:00 w National Geographic (1x90)
David Attenborough zabiera widzów w niezwykłą podróż po podwodnym świecie, odkrywając bogactwo oceanicznych ekosystemów i ukazując ich kluczową rolę dla planety. Choć ostrzega przed zagrożeniami, jego przekaz pozostaje pełen nadziei - mamy realną szansę na niespotykaną dotąd odbudowę życia morskiego.
KATAKLIZMY POGODOWE / FATAL FORECAST
Premiera w środę 4 czerwca o godz. 21:00 w National Geographic (8x60)
Dlaczego, mimo zaawansowanej technologii, prognozy pogody nadal bywają zawodne? Serial stawia pytania o granice naszej wiedzy o atmosferze, badając złożoność zjawisk pogodowych i to, czy kiedykolwiek nauczymy się je w pełni przewidywać, a może nawet kontrolować.
KOLOSEUM/COLOSSEUM
Premiera w niedzielę 22 czerwca o godz. 15:00 w National Geographic (3x60)
Nowe odkrycia archeologiczne rzucają światło na historię jednej z najsłynniejszych budowli starożytnego Rzymu. Serial łączy najnowsze znaleziska z samego Koloseum oraz z terenów Europy i Afryki Północnej, by pokazać, jak ten monumentalny amfiteatr odzwierciedlał potęgę, ambicje i kulturę imperium, które go zbudowało. To opowieść o wpływie Koloseum na społeczeństwo rzymskie oraz jego znaczeniu w historii cywilizacji.
KRWAWE PIENIĄDZE: TAJEMNICE GOSPODARKI NAZISTÓW / BLOOD MONEY: INSIDE THE NAZI ECONOMY
Premiera w piątek 6 czerwca o godz. 21:00 w National Geographic (2x60)
Serial analizuje, jak III Rzesza, mimo ograniczonych zasobów i słabej gospodarki, zdołała rozpętać II wojnę światową. Twórcy ukazują, w jaki sposób nazistowska ideologia przeniknęła wszystkie aspekty niemieckiej gospodarki, opierając się na kradzieży, masowych mordach i dążeniu do zniszczenia Europy. Wykorzystując archiwalne materiały oraz wypowiedzi historyków, serial przedstawia mechanizmy finansowania wojny i przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy.
KATASTROFY W PRZESTWORZACH (ODC. BEZ WYJŚCIA) / ACI 24 (EP. NO EXIT)
Premiera w poniedziałek 16 czerwca o godz. 21:00 w National Geographic (1x60)
Podczas próby lądowania na lotnisku w Los Angeles samolot pasażerski linii US Air zderza się na pasie startowym z mniejszą maszyną. Wybucha pożar, a chaos i ograniczona liczba wyjść ewakuacyjnych sprawiają, że nie wszyscy podróżni zdołają uciec. Śledczy próbują ustalić, co poszło nie tak i dlaczego systemy bezpieczeństwa zawiodły. Dzięki relacjom ocalałych oraz analizie przebiegu zdarzeń, eksperci rekonstruują dramatyczne chwile tego tragicznego dnia.
KLUCZOWE TYGODNIE WOJNY / WEEKS OF WAR
Premiera w piątek 20 czerwca o godz. 21:00 w National Geographic (8x60)
Między 1937, a 1945 rokiem, świat pogrążony był w jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach. Przez 420 tygodni II wojna światowa odcisnęła piętno na życiu milionów ludzi – zarówno żołnierzy na froncie, jak i cywilów w okupowanych krajach. W tej serii twórcy skupiają się na 41 najważniejszych tygodniach wojny, pokazując, jak przełomowe wydarzenia wpływały na losy zwykłych ludzi i zmieniały bieg historii. To opowieść o wytrwałości, cierpieniu i nadziei w czasach światowej katastrofy.
PORZUCONE KONSTRUKCJE / ABANDONED ENGINEERING 12
Premiera w czwartek 26 czerwca o godz. 22:00 w National Geographic (8x60)
Opuszczone budowle rozsiane po świecie kryją w sobie historie pełne dramatyzmu i tajemnic. Te milczące ruiny przetrwały wojny, katastrofy naturalne i upadki cywilizacji, stając się świadectwem przeszłości. Choć dziś pogrążone w ciszy, ich ściany wciąż opowiadają o tragediach, ale też o ludzkiej zaradności i niezłomności. Każde z tych miejsc to zagadka do odkrycia – fragment większej opowieści o sile człowieka i nieuchronnym przemijaniu.
TUCCI WE WŁOSZECH / TUCCI IN ITALY
Nowe odcinki co niedzielę o godz. 12:00 w National Geographic (5x60)
Stanley Tucci wyrusza w kulinarną podróż po Włoszech, by zbadać głęboki związek między jedzeniem, regionem i mieszkańcami tego kraju. Dla Tucciego kuchnia jest kluczem do zrozumienia tożsamości miejsca – a we Włoszech, gdzie nawet kształt makaronu i dobór sosu odzwierciedlają lokalne tradycje, powiązania między smakiem, a kulturą są szczególnie widoczne. Seria ukazuje nie tylko kulinarne bogactwo, ale też autentyczną pasję i sympatię, jaką gospodarz darzy włoską kulturę.

CYKL PROGRAMÓW: ŻYCIE OCEANÓW / BENEATH THE WAVES
Od niedzieli 8 czerwca od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Dodatkowo na antenie pojawi się cykl programów „Życie Oceanów” zabierze widzów na nieznane wody.
W ramach pasma widzowie zobaczą premierowe emisje:
-
Killer whale chronicles (2x60)
Orki podbiły serca ludzi, którzy przez długi czas nie widzieli w tych zwierzętach zagrożenia. Jednak od momentu, gdy te ssaki zaczęły atakować łodzie u wybrzeży Gibraltaru, wielu zaczęło zadawać pytanie: czy tak naprawdę stanowią realne niebezpieczeństwo? Seria odkrywa przed nami niezwykłe historie tych zwierząt. Narratorką opowieści jest wokalistka i pasjonatka tych zwierząt Sarah Connor. -
Deep sea dweller (1x60)
Produkcja, która przybliża nam świat głowonogów. Choć wyglądają jak istoty z innej galaktyki, te „kosmiczne” zwierzęta zamieszkują Ziemię od setek milionów lat.
WETERYNARZE Z NEBRASKI / HEARTLAND DOCS. S. 3
Premiera w niedzielę 15 czerwca, godz. 12:00, National Geographic
Wild Dr Ben i dr Erin Schroeder całkowicie poświęcają się ratowaniu i leczeniu zwierząt w swojej rodzimej społeczności w Nebrasce. W ich klinice nie brakuje emocjonujących i wzruszających historii – od przywracania do życia młodego orła bielika, przez pomoc suczce przeciążonej opieką nad miotem szczeniąt, aż po uratowanie konia pokazowego z poważnym urazem nogi. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i kolejne dowody na to, jak głęboka może być więź między człowiekiem a zwierzęciem.

CYKL PROGRAMÓW: MIESIĄC RÓŻNORODNOŚCI
Od niedzieli 16 czerwca od godz. 15:00 w National Geographic People
W ramach pasma widzowie zobaczą emisje:
-
Sally (1x90)
Film „Sally” w reżyserii Cristiny Costantini ukazuje nieznane dotąd oblicze Sally Ride – pierwszej Amerykanki w kosmosie. Poprzez archiwalne nagrania NASA, wywiady z bliskimi oraz osobiste wspomnienia partnerki życiowej Ride, Tam O’Shaughnessy, film przedstawia nie tylko zawodowe osiągnięcia astronautki, ale także jej ukrywaną przez lata relację i związane z nią wyzwania. „Sally” to poruszający portret kobiety, która przełamała bariery nie tylko w przestrzeni kosmicznej, ale i w życiu osobistym. -
Stacja Amsterdam ep. Parada równości
Poznaj niezłomne zespoły pracujące przez całą dobę, 7 dni w tygodniu na dworcu centralnym w Amsterdamie, gdzie zarządzanie ponad 1 500 pociągami i obsługa 180 000 pasażerów dziennie to nie lada wyzwanie.
Zdjęcia w wysokiej jakości do pobrania: link