W grudniu kanał National Geographic rozbłyśnie światłami pasjonujących premier. O prawdziwie świąteczny klimat zadba program „Europa z powietrza: Boże Narodzenie”, ukazujący ten magiczny czas w roku z perspektywy lotu sań Świętego Mikołaja. Widzowie zasmakują też premierowych odcinków serii „Gordon Ramsay: świat na talerzu”, a za sprawa ośmioodcinkowej serii „Zimna wojna: świat na krawędzi” zajrzą za kulisy pełnego napięcia okresu w historii ludzkości. National Geographic Wild dostarczy mroźnych widoków w cyklu specjalnym „Dzika zima”.
Premierowa produkcja „Europa z powietrza: Boże Narodzenie” (premiera w niedziele 4 grudnia o godz. 12:00 w National Geographic) pozwoli widzom zachwycić się tym wyjątkowym czasem w roku bardziej, niż kiedykolwiek. Uwielbiana seria w świątecznym wydaniu podąża szlakiem barwnych iluminacji, fajerwerków i stad reniferów. W tej zachwycającej podróży lotniczej zobaczymy nie tylko najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, ale także słynne Rovaniemi, gdzie znajduje się poczta i wioska Świętego Mikołaja.
O wyjątkowy smak tych świąt zadba najsłynniejszy szef kuchni w premierowych odcinkach „Gordon Ramsay: świat na talerzu” (premiery w niedziele od 4 grudnia o godz. 11:00). Tym razem tytułowy bohater w poszukiwaniu sekretu tradycyjnych, regionalnych przepisów przemierza m.in. malowniczą Walię i południowe wybrzeże kanału La Manche. W każdej ze swoich kulinarnych destynacji spotyka się ze swoimi uczniami, którzy nie przepuszczą okazji, by udowodnić, że udało im się przerosnąć mistrza.
To jednak nie koniec grudniowych nowości. W serii „Zimna wojna: świat na krawędzi” (premiery w piątki od 9 grudnia o godz. 22:00 w National Geographic) widzowie zajrzą za kulisy tego pełnego napięć okresu. W trakcie Zimnej wojny (1947-1991) przez ponad czterdzieści lat dwa światowe mocarstwa podzieliły świat żelazną barierą, przy okazji strasząc swojego przeciwnika detonacją bomby atomowej. Program pokazuje, jak wyglądała codzienność w świecie zdominowanym przez propagandę, strach i lokalne konflikty zbrojne.
Po solidnej dawce wiedzy z pogranicza historii i geopolityki, czas na odrobinę ekstremalnych doświadczeń. W nowym sezonie „Plemiennej szkoły przetrwania: Mekong” (premiery we wtorki od 13 grudnia o godz. 21:00 w National Geographic) Hazen Audel rusza do doliny najdłuższej rzeki na półwyspie Indochińskim, gdzie - w towarzystwie kamer - spotka się z miejscowymi plemionami, ucząc się od nich nietypowych technik polowania. Z kolei w nowych odcinkach programu „Wyprawa na dno” (premiery w środy o godz. 22:00 w National Geographic) towarzyszyć będziemy nurkom wrakowym, którzy z detektywistyczną pasją rozwiązują zagadki morskich głębin. Badacze odnajdują m.in. XIX-wieczny parowiec z Nebraski skrywający ponad 500 000 artefaktów.
Tymczasem na antenie National Geographic Wild w każdą niedziele od godz. 14:00 zapanuje „Dzika zima” – w ramach specjalnego cyklu na widzów czeka m.in. premiera programu „Bertie Gregory na biegunach”, ukazującego życie zwierząt w surowych warunkach. W programie „Dr Joya: zwierzęcy dermatolog” (premiera w niedziele od 25 grudnia o godz. 16:00 w National Geographic Wild) przekonamy się, że choroby skórne to nie tylko problem ludzi.
Zobacz wszystkie premiery grudnia:
ZIMNA WOJNA: ŚWIAT NA KRAWĘDZI / COLD WAR ARMAGEDON
Premiery w piątki od 9 grudnia o godz. 22.00 w National Geographic
(8x60)
Tuż po zakończeniu koszmaru II Wojny Światowej ludzkość wierzyła, że nastąpią czasy względnego spokoju. Tymczasem wspomnienia po krwawym konflikcie przykrył 40-letni okres Zimnej Wojny, pełen napięcia, propagandy i strachu. Dwa supermocarstwa – ZSRR i USA – raz po raz prężyły muskuły, próbując zająć miejsce światowego dominatora. Do bezpośredniej potyczki nie doszło, ale szalony wyścig atomowy prowadzony przez obie strony groził natychmiastowym zmieceniem połowy świata z powierzchni ziemi. W programie zobaczymy zaciekłą rywalizację między kapitalistyczną liberalną demokracją a komunizmem, toczącą się od Moskwy i Warszawy, przez Nowy Jork oraz Hawanę, aż po… przestrzeń kosmiczną.
EUROPA Z POWIETRZA: BOŻE NARODZENIE / EUROPE FROM ABOVE: CHRISTMAS
Premiera w niedziele od 4 grudnia o godz. 12:00 w National Geographic
(1x60)
Świąteczna atmosfera ma wiele obliczy. Specjalne wydanie popularnej produkcja National Geographic pozwoli zobaczyć święta Bożego Narodzenia z perspektywy lotu zaprzęgu Świętego Mikołaja. W godzinnym programie przemierzymy Europę, dostrzegając jej różnorodność nie tylko pod względem geograficznym, ale i kulturowym. Przeniesiemy się do Wielkiej Brytanii, by tam podziwiać nadbrzeżne iluminacje nadbrzeżne, a także do Finlandii, gdzie kamery podążą za stadami reniferów i Świętego Mikołaja. Ponadto przelecimy nad Starym Kontynentem w poszukiwaniu najpiękniejszego i najbardziej ekstrawaganckiego jarmarku bożonarodzeniowego. Będzie dużo światełek, śniegu i prawdziwych fajerwerków!
POZOSTAŁE PREMIERY LISTOPADA:
PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA: MEKONG / PRIMAL SURVIVOR: MIGHTY MEKONG
Premiery we wtorki od 13 grudnia o godz. 21:00 w National Geographic
(6x60)
Hazen Audel to instruktor surwiwalu, ale też biolog, który razem z kamerami National Geographic wybiera się do najdzikszych i najniebezpieczniejszych miejsc świata. Kluczowym elementem. Ważnym elementem jego ekstremalnych eskapad są spotkania Audela z miejscowymi plemionami, od których prowadzący pobiera cenne nauki. Wszystko to z poszanowaniem tradycji tamtejszych ludów. Tym razem Hazen podróżuje przez dorzecza Mekongu, jednej z najdłuższych i najbardziej bioróżnorodnych rzek w Azji. W premierowych odcinkach bohater pokonuje groźne wapienne szczyty, ciemne podtopione jaskinie, a także zapuszcza się w głąb pradawnych lasów Laosu w poszukiwaniu sezonowych grzybów.
WYPRAWA NA DNO / DRAIN THE OCEANS
Premiery w środy o godz. 22.00 w National Geographic
Zawód nurka, który bada podwodne tajemnice, to połączenie profesji detektywa, historyka i sportowca ekstremalnego. Wysoko wyspecjalizowani fachowcy schodzą nawet kilkadziesiąt metrów pod wodę, by tam – wspierani przez najnowsze technologie - odkrywać tajemniczy świat zaginionych skarbów. W grudniowych odcinkach wraz ze światowej klasy ekspertami przeniesiemy się m.in. na pokład zatopionego XIX-wiecznego parowca z Nebraski, na którym badacze odkryli ponad 500 000 artefaktów. Do kogo tak naprawdę należy warte pół miliarda dolarów znalezisko – do odkrywców, do państwa na terenie którego leżało, a może do jeszcze innego podmiotu?
GORDON RAMSAY: ŚWIAT NA TALERZU / GORDON RAMSAY: UNCHARTED SHOWDOWN
Premiery w niedziele od 4 grudnia o godz. 11:00 w National Geographic
(3X60)
Jedna z największych gwiazd programów kulinarnych, Gordon Ramsey, znów przemierza świat w poszukiwaniu sekretów tradycyjnych przepisów – tym razem odkrywa sekrety z własnego ogródka i eksploruje dziedzictwo kulinarne Wielkiej Brytani. W tym celu udaje się na północne wybrzeże kanału La Manche, gdzie przy okazji odkrywa, w jaki sposób robotnicza historia regionu odcisnęła się na dostępnych tu obecnie składnikach. W jego kulinarnej wyprawie nie zabraknie elementu rywalizacji. Za przewodnika służą mu jego dawni uczniowie, m.in. protegowany Paul Ainsworth, z którymi Gordon staje do konkursu. Ramsay wysyła też swoją córkę Tilly z grupą przyjaciół do Kostaryki z misją zgłębienia tajników tamtejszej kuchni. Ona również będzie miała okazję udowodnić, że potrafi gotować lepiej od taty!
APETYT NA PRZYGODĘ / WORLD OF FLAVOR WITH BIG MOE CASON
Premiery w niedziele od 11.12 o godz. 14:00
(4x60)
Niektóre składniki i potrawy można znaleźć tylko w odległych zakątkach naszej planety. Big Moe Cason wyrusza w niezwykłą podróż kulinarną, żeby poznać fantastyczne smaki i dowiedzieć się więcej o historii wyjątkowych produktów. We Włoszech próbuje rzadkich białych trufli, w Szwecji zgłębia sekrety produkcji sera z łosiego mleka, a w Hiszpanii odkrywa, jak smakuje mięso świń karmionych żołędziami. Big Moe chce nas przekonać, że dla niektórych specjałów warto pojechać na drugi koniec świata.
CYKL SPECJALNY: DZIKA ZIMA
W każdą niedzielę od 4 grudnia od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Kanał zabiera widzów w niesamowitą podróż po najzimniejszych miejscach na Ziemi, by odkryć sposoby tamtejszych mieszkańców na przetrwanie – zarówno zwierząt, jak i ludzi.
BERTIE GREGORY NA BIEGUNACH / POLAR WORLDS WITH GREGORY MASHUPS
Premiera w niedzielę 4 grudnia o godz. 15.00
Filmowiec National Geographic Bertie Gregory podróżuje do bram biegunów, aby tam sfilmować dziką przyrodę w dwóch najbardziej surowych środowiskach na naszej planecie: Wyspie Georgia Południowa nad Antarktydą i mroźnej Kanadzie Północnej w Arktyce. Stąpając po wiecznej zmarzlinie, śledzi sceny z życia niesamowitych zwierząt - pingwinów królewskich, uchatek, waleni południowych czy petrelców – dowiadując się przy okazji, jaki wpływ na ich siedliska mają zmiany klimatyczne. Przetrwanie w tych skrajnie różnych środowiskach wymaga sprytu i wytrwałości.
W ramach cyklu zobaczymy również:
• Zimowe królestwo
W okresie zimowym warunki życia dzikich zwierząt stają się ekstremalne. Paradoksalnie dla niektórych stworzeń to szansa na rozwój. Dla innych jedynym sposobem, by przetrwać zimę, jest znaczne spowolnienie procesów życiowych. Zwierzęta, które zdołają przeżyć okrutne mroźne miesiące, będą mogły się cieszyć z upragnionego nadejścia wiosny.
• Dzika Arktyka: królestwo lodu
Na północ od koła podbiegunowego rozpościera się nieprzyjazna kraina lodu. Zimą temperatury są tam tak niskie, że mogłyby zatrzymać ludzkie serce. W odległej Arktyce żyją jednak zwierzęta, które zdane na łaskę żywiołów, są w stanie przetrwać w tych okrutnych warunkach.
• Olśniewająca Ameryka: dzika zima
Temperatury poniżej zera, przenikliwe wiatry i niemal żadnego pożywienia - zima w Ameryce bywa okrutna! Zwierzęta szukają najlepszych sposobów, by przetrwać. Niektóre zostają w swoich norach, by tam przeczekać do wiosny. Inne migrują do ciepłych krajów. Tylko najsilniejsze wytrzymają w ekstremalnych warunkach. Wilki i pumy węszą w poszukiwaniu pokarmu. Wydry i bieliki polują, wykorzystując pęknięcia w lodzie, a puszczyki mszarne zanurzają się głęboko w śnieg, by schwytać zdobycz.
• Królestwo niedźwiedzi polarnych
Postępujące na terenie Arktyki zmiany, wywołane katastrofą klimatyczną, są zatrważające. W ich obliczu niedźwiedzie polarne musiały się przystosować do nowych niekorzystnych warunków. Dzięki determinacji twórców programu i przy wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie kamer możemy obserwować życie niedźwiedzi znad Zatoki Hudsona. Wraz z doświadczonym tropicielem tych zwierząt, Dennisem Compayre’em, wyruszamy w wyjątkową podróż, dzięki której poznamy sekrety niedźwiedzi polarnych.
DR. JOYA: ZWIERZĘCY DERMATOLOG / CIRTTER FIXERS: COUNTRY VETS
Premiera w niedzielę od 25 grudnia o godz. 16:00 w National Geographic Wild
(8x60)
Programy ukazujące choroby dermatologiczne wśród ludzi stają się coraz popularniejsze. Kto jednak powiedział, że ten problem dotyczy tylko człowieka? Otóż nie – zwierzęta również mają poważne kłopoty tej natury, o czym przekona nas cierpliwa i fachowa dr Joya, zwierzęca dermatolog. W grudniowych odcinkach weterynarka będzie leczyć czworonożnych alergików: Bobo, mieszańca pitbulla i amstafa, któremu wyrósł niepokojący guz na łapce, jamnika Tiny Tima z brodawkami łojotokowymi oraz staruszkę maltipoo Snuggles, cierpiącą z powodu ropnia. Czy zespół lekarzy przyniesie ulgę tym wspaniałym pieskom?
CYKL SPECJALNY: WEHIKUŁ CZASU
W każdą niedzielę od 4 grudnia od godz. 15:00 w Nat Geo People
W ramach cyklu zobaczymy:
• Dekady: kulturowa rewolucja
Wracamy do kluczowych wydarzeń i najważniejszych chwil amerykańskiej dekady dekadencji, kiedy wszystko stało się duże – od poduszek wszywanych w ramiona żakietów i marynarek po stany kont. Wielka pasja prowadziła do ogromnych zysków, a konsumenci oszołomieni eksplozją luksusowych marek i niemal nieograniczonych kredytów szastali pieniędzmi, jakby jutro miało nigdy nie nadejść.
• Apollo 8: przełomowa misja
21 grudnia 1968 r. o 6:31 NASA rozpoczęła pierwszą w historii misję załogową na Księżyc. Ludzie po raz pierwszy wyruszyli do innego świata, ale ich najwspanialszym odkryciem była... Ziemia. Podczas tej wyprawy powstało pierwsze kolorowe zdjęcia naszej planety. Dzięki materiałom archiwalnym i wyjątkowemu wywiadowi z astronautą Billem Andersem, który wykonał historyczną fotografię, poznamy z pierwszej ręki niesamowitą historię misji Apollo 8.
• Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła
Teraz, gdy na lata 00-te spoglądamy we wstecznym lusterku, możemy ocenić tę dekadę na nowo. Od 9/11 do kryzysu finansowego – ten czas był nie tylko okresem zawirowań w Stanach Zjednoczonych, ale także złotym wiekiem, kiedy Internet nie został jeszcze skolonizowany przez korporacje. To czas, kiedy media społecznościowe były wciąż młode i świeże, a perspektywa zarabianie wielkich pieniędzy nadal była zdecydowanie łatwiejsza.
ZDJECIĘ WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI DO POBRANIA NA:
https://www.dropbox.com/sh/cxn25rhcvthuyyq/AAAlGGzXpHFq97HQ07f-osVja?dl=0
KONTAKT
Joanna Andrzejewska
Joanna.Andrzejewska@disney.com