Co wyróżnia najnowocześniejszą halę koncertową w Las Vegas i w całym USA? Dlaczego sterowce, które do niedawna miały opinie niebezpiecznych, dziś uznaje się za przyszłość lotnictwa? Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań dostarczy najnowszy serial National Geographic „Daniel Ashville i cuda inżynierii”. Dzięki tej produkcji widzowie zobaczą, jak powstają najbardziej zachwycające konstrukcje XXI w.
5 października o godz. 21:00 na kanale National Geographic zadebiutowała seria „Daniel Ashville i cuda inżynierii”. Tytułowy bohater w każdym odcinku dołączy do wykwalifikowanej ekipy pracowników, by od środka zobaczyć, jak powstają najbardziej śmiałe konstrukcje na świecie. Oto kilka zaskakujących faktów o serialowych cudach inżynierii.
Nowy symbol Las Vegas
Najsłynniejszą salą widowiskową w USA, a być może i na świecie, jest Madison Square Garden w Nowym Jorku. Już niedługo może się to zmienić. Symbolem rozrywki w Stanach Zjednoczonych na miarę XXI w. może stać się MSG Sphere w Las Vegas. To obiekt, który gwarantuje uczestnikom koncertów doznania, jakich nie doświadczyli nigdy wcześniej.
Sphere to obiekt rozrywkowo-muzyczny, jakiego na świecie jeszcze nie było. Mówimy o ogromnym, kulistym budynku o wysokości 112 m i średnicy 157 m, którego fasadą jest największy ekran LED na świecie. Wewnątrz znajduje się 18 000 miejsc siedzących oraz kolejny ogromny ekran 16K x 16K LED rozpościerający się po kopule jak w planetarium.
Więcej o MSG Sphere dowiesz się w 2. odcinku programu “Daniel Ashville i cuda inżynierii”.
Ogromna budowa w Afryce
W Republice Południowej Afryki, na Przylądku Wschodnim, znajduje się jeden z największych placów budowy w Afryce. Konstruowany jest tam most nad malowniczym wąwozem Msikaba. Pandemia COVID-19 zakłóciła przebieg prac, jednak w ostatnim roku roboty ponownie nabrały tempa, o czym w programie przekonuje nas sam Daniel Ashville.
Most Msikaba to konstrukcja o długości niespełna 600 m, wznosząca się 200 m nad dnem wąwozu. Budowa trwa na kruchym, niestabilnym piaskowcu. Do wzniesienia przeprawy wykorzystanych będzie 6000 t wzmocnionej stali oraz 15 000 m3 betonu i cementu. Obecnie obie strony łączy kolejka linowa, dzięki której pracownicy mogą szybciej i swobodniej przemieszczać się po placu.
Więcej o moście dowiesz się w 5. odcinku programu “Daniel Ashville i cuda inżynierii”.
Zeroemisyjne lotnictwo jest możliwe
Sterowce to jedne z najstarszych statków powietrznych w historii ludzkości. Są kilkakrotnie wolniejsze od samolotów i miały opinię wyjątkowo awaryjnych, dlatego mogłoby się wydawać, że mają już za sobą czasy świetności. W ostatniej dekadzie obserwujemy renesans tego środka transportu. W Dolinie Krzemowe powstaje supernowoczesny i elektryczny sterowiec Pathfinder 1.
Ultralekką laminowaną powłokę Pathfindera, wykonaną z laminowanego Tedlaru, przymocowano do 288 rur z włókna węglowego. Silniki o mocy w sumie 150 kW mogą rozpędzić pojazd do prędkości 110-120 km/h. Statek powietrzny tego typu może przydać się w lotach pasażerskich krótkodystansowych, łącząc regiony bez konieczności budowy infrastruktury drogowej.
Więcej o zeroemisyjnym sterowcu dowiesz się w 6. odcinku programu “Daniel Ashville i cuda inżynierii”.
Kanał National Geographic zaprasza wszystkich do podróży dookoła świata z Danielem Ashville'em, w trakcie której ukazana zostanie potęga współczesnej inżynierii. Premiery odcinków programu „Daniel Ashville i cuda inżynierii” co czwartek od 5 października o godz. 21:00 w National Geographic.
Do pobrania: Zdjęcia z programu i wizualizacje budowli z programu, gdyby stały w Polsce
KONTAKT
Joanna Andrzejewska
Senior PR Manager
The Walt Disney Company
e-mail: joanna.andrzejewska@disney.com
Paweł Korzeniowski
PR Specialist
Flywheel PR
tel. + 48 662 758 215
e-mail: pawel.k@flywheel.pl