Początek 2023 roku w National Geographic upłynie pod znakiem premier „z dreszczykiem”. O tym, że wiara w istnienie kosmitów nie musi być naukową „herezją” dowiemy się z programu „UFO: Odtajnione projekty”. Emocji nie zabraknie w nowym sezonie „Plemiennej szkoły przetrwania”, w trakcie którego widzowie przemierzą najdłuższy łańcuch górski na Ziemi - Andy. Z kolei w produkcji „Na granicy wytrzymałości” gwiazdy światowych sportów ekstremalnych opowiedzą o swoich najniebezpieczniejszych przygodach w karierze. Co jeszcze czeka na nas w styczniu?
Przez wiele lat amerykańskie władze niechętnie dzieliły się zgromadzoną wiedzą na temat „niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych". W 2021 r. nastąpił przełom — wówczas dziennikarze śledczy dotarli do niepublikowanych akt opisujących tajemnicze obserwacje
w sferze powietrznej USA. W programie „UFO: Odtajnione projekty” (premiera w piątki od 20 stycznia od godz. 21.00 w National Geographic) zapoznamy się ze śledztwem ujawniającym szokującą prawdę na temat kontaktów z przybyszami z kosmosu.
Widzów National Geographic na ziemię sprowadzi Auden Haudel, słynny surwiwalowiec i jedna z gwiazd kanału. Razem z nim, w programie „Plemienna szkoła przetrwania: Andy" (premiera we wtorki od 24 stycznia o godz. 21.00 w National Geographic), przejdziemy przez sześć ekosystemów w Ameryce Południowej, przy okazji pobierając cenne życiowe lekcje od tamtejszych rdzennych ludów. To jednak nie jedyny ekstremalny akcent w styczniu. W serii „Na granicy wytrzymałości” (premiera w niedziele od 8 stycznia o godz. 15:00 w National Geographic) podróżnicy i gwiazdy sportu opowiedzą o najbardziej skrajnych sytuacjach.
Wrażeń nie zabraknie fanom tzw. urbexu, czyli turystyki polegającej na zwiedzaniu opustoszałych miejsc. W ósmym sezonie programu „Porzucone konstrukcje” (premiera
w czwartki od 12 stycznia od godz. 21.00 w National Geographic) zwiedzimy kilkanaście zrujnowanych budowli, przypominając o rolach, jakie niegdyś pełniły.
W National Geographic Wild, za sprawą serii specjalnej „Dziwne oblicza królestwa zwierząt” (premiera w każdą niedzielę od 1 stycznia od godz. 14:00 w National Geographic Wild), poznamy największych zwierzęcych ekscentryków i ich zachowania. Jeśli z kolei planujecie rozpocząć ćwiczenia behawioralne ze zwierzakami, to inspiracji na pewno nie zabraknie
w programach: „Cesar Millan: Lepszy człowiek, lepszy pies” (premiera w poniedziałki od
9 stycznia o godz. 18:00 w National Geographic Wild) oraz „Niezwykła farma” (premiera
w niedziele od 29 stycznia o godz. 17:00 w National Geographic Wild)
UFO: ODTAJNIONE PROJEKTY / TOP SECRET UFO PROJECTS: DECLASSIFIED
Premiera w piątki od 20 stycznia od godz. 21.00 w National Geographic
(8x60)
W drugiej połowie XX w. zanotowano znaczny wzrost obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających, rzekomo kierowanych przez kosmitów. Twórcy programu dokumentalnego „UFO: Odtajnione projekty”, chcąc uporządkować chaos informacyjny związany z tematyką ufologiczną, dotarli do tajnych dokumentów, które poddają analizie
i ocenie wszelkie poszlaki wskazujące na obecność „obcych” na naszej planecie. Wyniki badań okażą się zaskakujące zarówno do osób, które bezkrytycznie wierzą w obecność kosmitów na Ziemi, jak i tych, którzy z góry przekreślają taką możliwość. Odtajnione akta pokazują szokującą prawdę na temat naszych kontaktów z nieznanymi przybyszami.
PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA: ANDY / PRIMAL SURVIVOR: OVER THE ANDES
Premiera we wtorki od 24 stycznia o godz. 21.00 w National Geographic
(6x60)
Hazen Audel w swoim „surwiwalowym CV” ma na koncie wiele imponujących osiągnięć, wśród których było m.in. przejście 800 km po dżungli czy wielotygodniowy obóz w pełnym niebezpieczeństw lesie deszczowym. Tym razem instruktor szkoły przetrwania wyrusza w na podbój najdłuższego łańcucha górskiego na Ziemi - Andów, które przejdzie ze wschodu na zachód, przemierzając przez sześć różnorodnych ekosystemów. W styczniowym odcinku surwiwalowiec swoją przygodę z potężnymi górami rozpocznie od bagna Gran Chaco, gdzie pozna rdzennych mieszkańców Argentyny, którzy nauczą go sztuki życia codziennego w tym ekstremalnym miejscu.
POZOSTAŁE PREMIERY LISTOPADA:
PORZUCONE KONSTRUKCJE / ABANDONED ENGINEERING 8
Premiera w czwartki od 12 stycznia od godz. 21.00 w National Geographic
(12x60)
W ostatnich latach ogromną popularność zyskał tzw. urbex, czyli nurt nietypowej turystyki, która zajmuje się eksploracją opuszczonych budowli z różnych okresów. National Geographic wpisuje się w ten trend. W ósmym sezonie programu „Porzucone konstrukcje" przemierzymy wszystkie kontynenty, aby odkryć i zbadać budowle, o których zapomniał świat. Zobaczymy niesamowite konstrukcje inżynieryjne, zrujnowane miasta-widma, zagadkowe kompleksy przemysłowe i złowrogie pozostałości po krwawych konfliktach. W każdej z tych lokalizacji poznamy unikatową historię - dowiemy się, dlaczego określone miejsce w ogóle powstało i co doprowadziło do jego zniszczenia.
NA GRANICY WYTRZYMAŁOŚCI / EDGE OF THE UNKNOWN WITH JIMMY CHIN
Premiera w niedziele od 8 stycznia o godz. 15:00 w National Geographic
(10x30)
W hitowej serii National Geographic sportowcy ekstremalni i poszukiwacze przygód opowiedzą o najbardziej niebezpiecznych momentach w ich dotychczasowych karierach. Poznamy między innymi historię Travisa Rice'a, snowboardzisty, który wskutek nagłego spotkania z dzikim zwierzęciem ściągnął na siebie lawinę. Dowiemy się, jak to groźne wydarzenie zmieniło jego podejście do sportu i do życia w ogóle. W innym epizodzie legendarny wspinacz Conrad Anker opowie o swojej próbie wejścia na Lunag Ri - najwyższy spośród niezdobytych himalajskich szczytów. Podczas mozolnej wspinaczki, na wysokości 6 tysięcy metrów i w siarczystym mrozie, Conradowi nagle zabrakło tchy. Zdał on sobie sprawę, że dostał zawału w jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi.
NIEZWYKŁA FARMA / THE HATCHER FAMILY DAIRY
Premiera w niedziele od 29 stycznia o godz. 17:00 w National Geographic Wild(8x60)
Programy dokumentalne opowiadające o kulisach prcay zwierzęcych lekarzy to jedne
z najbardziej lubianych serii na kanale National Geographic Wild. Tym razem poznamy Hatcherów, czyli rodzinę, która prowadzi liczącą 500 akrów farmę mleczną i praktykę weterynaryjną w stanie Tennessee. Ich życie to istny miszmasz, pełen zwariowanych przygód
i zwrotów akcji. W styczniowych odcinkach poznamy pupila, który cierpi na zapalenie poduszek łap oraz krowę z chorym z kopytem, która doznała poważnego urazu i potwornie krwawi. Rodzina Hartcherów będzie musiała także znaleźć skuteczny sposób, by ochronić swoje liczne stado kur przed jastrzębiami.
CESAR MILLAN: LEPSZY CZŁOWIEK, LEPSZY PIES / CESAR MILLAN: BETTER HUMAN, BETTER DOG
Premiera w poniedziałki od 9 stycznia o godz. 18:00 w National Geographic Wild
(8x60)
Pandemia sprawiła, że bardzo pozytywny trend przygarniania bezdomnych zwierzęta nabrał rozpędu. Niestety życie z psami po przejściach nie jest usłane różami i wymaga od nowych właścicieli dużych pokładów cierpliwości. W trudnych momentach z ratunkiem przychodzi Cesar Millan, najsłynniejszy psi behawiorysta. W programie poznamy półtorarocznego owczarka niemieckiego Kobe, który okazał się zaborczy i agresywny, a spacery z nim stanowią prawdziwą udrękę. W innym epizodzie Cesar spotka się również z parą, która adoptowała Milo, niepozornie wyglądającego mieszańca maltańczyka i pudla. Uroczy puszysty piesek w jednej chwili potrafi przeobrazić się we wściekłą i agresywną bestię.
CYKL SPECJALNY: DZIWNE OBLICZA KRÓLESTWA ZWIERZĄT
W każdą niedzielę od 1 stycznia od godz. 14:00 w National Geographic Wild
Zapraszamy w niesamowitą podróż po Afryce i Ameryce Południowej w poszukiwaniu najbardziej charakterystycznych gatunków na Ziemi - od zabójczo niebezpiecznej fossy madagaskarskiej po pełne gracji lemury. Poznamy najdziwniejsze zwierzęta świata, przy okazji obalając wiele mitów na ich temat. Niekiedy będzie strasznie, innym razem całkiem zabawnie.
MADAGASKAR - NAJDZIWNIEJSZE GATUNKI / MADAGASCAR’S WEIRDEST COMPILATIONS
Premiera w niedzielę 1 stycznia o godz. 14.00
Madagaskar to wyspa, która miliony lat temu oddzieliła się od stałego lądu. Wynikiem tego procesu jest rozwój zwierząt niepodobnych do żadnych innych na Ziemi. Wśród nich są m.in. tenreki zwyczajne, czyli gatunek, który przeżył uderzenie meteorytu, liścionosy charakteryzujące się dymorfizmem płciowym, czy przepiękne lemury katta. Poznamy też fantastyczne indrisy, czyli owocożerne ssaki, uważane przez miejscowych za święte zwierzęta.
NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA AMERYKI POŁUDNIOWEJ / SOUTH AMERICA'S WEIRDEST ANIMALS COMPILATIONS 1
Premiera w niedzielę 8 stycznia o godz. 14:00
Ameryka Południowa to ogromny i szalenie zróżnicowany kontynent zamieszkany przez różne, czasami bardzo dziwne gatunki zwierząt. Widzów National Geographic Wild czeka spotkanie
z wyjątkowymi stworzeniami, które znajdują sposoby, aby przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Poznamy ocelota chilijskiego, czyli najmniejszego przedstawiciela kotowatych na półkuli zachodniej, oraz muriki - wielkie i kudłate naczelne.
NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA ŚWIATA: RODZINNE SEKRETY / WORLD'S WEIRDEST ANIMALS: FREAKY FAMILIES
Premiera w niedzielę 15 stycznia o godz. 14:00
W programie zagłębimy się w najbardziej osobliwe zachowania, które mają miejsce w obrębie niektórych zwierzęcych rodzin. Nie zabraknie zwariowanych zalotów, burzliwych związków
i romansów, a nawet zachowań kanibalistycznych… Wszyscy ci, którzy uważają, że koale są niewinnymi stworzeniami, najprawdopodobniej będą musieli zweryfikować swój pogląd. Poznajcie największych dziwolągów żyjących na tej planecie.
CYKL SPECJALNY: REGUŁY PRZETRWANIA
Emisje w niedziele od 1 stycznia od godz. 15:00 w Nat Geo PeopleW ramach cyklu zobaczymy takie programy, jak:
● ALASKA: NOWE POKOLENIE
● UCIEC OD CYWILIZACJI
● PRZYGODA Z BEAREM GRYLLSEM
Zdjęcia w wysokiej jakości do pobrania:
https://www.dropbox.com/scl/fo/9667jdbu6v0eusg600sdd/h?dl=0&rlkey=ztdbmjczgaaddeotcwz559qzn
KONTAKT
Joanna Andrzejewska
Joanna.Andrzejewska@disney.com