Czy obraz wikingów wyłaniający się z popularnych filmów i serii jest prawdziwy? Co tak naprawdę oznacza „wiking”? Prawda Cię zaskoczy – najnowsza seria National Geographic „Czas wikingów” weryfikuje fakty i obala mity, jakie przez lata narastały wokół tych wybitnych wojowników. Oto parę z nich!
Zarówno na ekranach jak i w wyobraźni widzów wikingowie jawią się głównie jako bezwzględni, brutalni i pierwotni wojownicy północy. Jednak ich historia ma też inne zaskakujące oblicza – byli ludem postępowym, znali wartość ugody i… byli wybitnie czyści jak na czasy, w których żyli. Najnowsze badania bioarcheologiczne wskazują na to, że obraz wikingów, który utarł się w popkulturze, jest nie tylko niekompletny, ale często i nieprawdziwy. Z puli najnowszych odkryć czerpie najnowsza seria National Geographic „Czas wikingów”, która zestawia je z przekazami z mitycznych sag i opiniami ekspertów, tworzą po raz pierwszy kompletny portret skandynawskiego ludu.
Oto 5 zaskakujących faktów i mitów o największych wojownikach w historii.
HEŁMY WIKINGÓW MIAŁY ROGI – MIT
Rogi na hełmach wikingów to jedno z największych popkulturowych przekłamań. Umieszczanie sterczących obiektów na ochronnym nakryciu głowy było zupełnie niepraktyczne i niebezpieczne w bojach, jakie toczyli wikingowie. W takim ekwipunku wojownik narażałby się m.in. na łatwiejsze skręcenie karku przez przeciwnika. Skąd zatem to mylne wyobrażenie? W 1942 r. we współczesnej Danii, czyli miejscu osadnictwa wikingów, odnaleziono hełm z rogami. Szybko założono, że to nakrycie głowy wikinga, tymczasem po latach w efekcie datowania węglowego odkryto, że specyficzna „czapka” pochodziła z epoki brązu i była raczej związane z kapłanami z Półwyspu Iberyjskiego przebywającymi na tych terenach.
WIKINGOWIE BYLI W AMERYCE PRZED KOLUMBEM – FAKT
Wikingowie nie bali się pływać na długie dystanse. Jedna z wypraw doprowadziła ich na drugą stronę oceanu. A dowodzi temu odkrycie z 1960 r. Para norweskich archeologów pracujących na stanowisku archeologicznym L'Anse aux Meadows w Nowej Fundlandii natrafiła na pozostałości osady wikingów. Do dziś uznaje się ją za pierwszą i jedyną potwierdzoną osadę nordycką w Ameryce Północnej, która stanowi również dowód na to, że wikingowie podróżowali do Nowego Świata ok. 500 lat przed Kolumbem.
WIKINGOWIE NIE PRZYKŁADALI WAGI DO HIGIENY I UBIORU – MIT
Badania wykazują, że wikingowie byli wyjątkowo czyści jak na czasy, w których przyszło im żyć. Historycy twierdzą, że wojownicy używali wykałaczek, szpikulców do uszu, do tego czesali włosy codziennie, kąpali się raz w tygodniu i regularnie zmieniali ubrania. Co ciekawe, ich garderoba wcale nie była zdominowana przez szarości, jak przedstawia się to w popkulturze. Istnieją dowody na to, że wikingowie lubili kolorowe dodatki.
WIKINGOWIE DOTARLI AŻ DO AZJI – FAKT
O wikingach lubi się myśleć, jako o ludach plądrujących przede wszystkim zimne wody północy lub tereny należące do dzisiejszej Rosji. Okazuje się jednak, że lubili też pływać w promieniach słońca Dalekiego Wschodu i arabskiego imperium. Wikingowie poruszali się po wodach takich rzek jak Dniepr czy Wołga, docierając do Konstantynopola (dzisiejsza Turcja, Stambuł) czy nawet do Bagdadu (dzisiejszy Irak). Tam, zamiast szukać rozlewu krwi, handlowali, osiedlali się, budowali domy i tworzyli rodziny z miejscowymi. „Istniały całe pokolenia wikingów, którzy żyli na tych terenach. Tworzyli hybrydowe kultury, nowe zasady” - mówi profesor Serrir Jakobson z Uniwersytetu Islandzkiego.
„WIKING” OZNACZA PRZYNALEŻNOŚĆ ETNICZNĄ – MIT
Okres funkcjonowania wikingów według historyków przypada od końca XVIII do początku XI wieku. Ważne jednak jest, by pamiętać, że w tamtych czasach słynni wojownicy z dużym prawdopodobieństwem same siebie nie określali mianem „wikingów” – nazwa ta została nadana im później przez historyków. „Wiking” nie określa przynależności etnicznej, nie oznacza „Skandynawa” czy „Duńczyka”. Stanowi nazwę profesji oznaczającą „morskiego wojownika" bądź „pirata".
Więcej o tym, kim naprawdę byli i jak żyli najwięksi wojownicy w historii, dowiesz się z serii „Czas wikingów” w National Geographic od 2 października co niedzielę o godz. 22:00.
KONTAKT
Joanna Andrzejewska
joanna.andrzejewska@disney.com