Wraki samolotów, tajne nadmorskie fortece, odkryte przez archeologów masowe groby. Arktyczna odsłona największego konfliktu w historii ludzkości nadal pozostaje nieopowiedziana. W serii dokumentalnej „II wojna światowa w Arktyce” widzowie poznają znaczenie tego regionu w działaniach wojennych i odkryją przełomowe wydarzenia, które miały miejsce na lodowatych polach bitewnych Skandynawii. Premiera programu już 10 marca o 21:00 na kanale National Geographic.
Oglądając 6-odcinkową serię widzowie National Geographic przeniosą się do Arktyki, niezbadanego dotąd terenu, jeśli chodzi o pełnioną rolę podczas II wojny światowej. Na zgłębienie historii tamtych dni pozwolą niepublikowane wcześniej kolorowe materiały archiwalne, wysokiej klasy CGI i animowane mapy, które jeszcze lepiej pokażą skalę działań wojennych w tym rejonie.
W serialu pokazano między innymi sieć tajnych, niemieckich baz meteorologicznych, bardzo trudnych do zdobycia dla wojsk aliantów. Twórcy pokazali też, z jakimi trudami musieli mierzyć się żołnierze stacjonujący w tych rejonach – od przenikliwego zimna, przez potyczki z wrogimi wojskami po głód wynikający z surowych warunków. W pierwszym odcinku widzowie poznają między innymi kulisy starć fińskich żołnierzy, którzy przyzwyczajeni do arktycznych warunków często bardzo małymi oddziałami potrafiły pokonać o wiele liczebniejsze grupy okupantów ze Związku Radzieckiego.
Producent serialu Teemu Hostikka podkreślił, że wydarzenia II wojny światowej zostały przedstawione w wielu serialach dokumentalnych i filmach, ale historia tego, jak wojna rozwijała się w regionie arktycznym, pozostaje w dużej mierze nieopowiedziana. W ostatnich latach zaczęło się to zmieniać, ponieważ wydarzenia związane z okupacją Norwegii i wojną w Laponii zaczęły stopniowo przenosić się z podręczników historii do filmu.
Praca nad serialem rozpoczęła się w 2018 roku i trwała prawie dwa lata obejmując sceny kręcone w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Premiera pierwszego odcinka serii – „Mroźne Piekło” już 10 marca o 21:00 na kanale National Geographic.
Zdjęcia w wysokiej jakości do pobrania: LINK
KONTAKT
Joanna Andrzejewska